Fretka

 

Co je to fretka?

Fretka je šelma z čeledi lasicovití - domestikovaná forma tchoře. 

Vyšlechtěny byly k lovu - jak k chytání škůdců v domácnostích a na lodích (díky svým rozměrům se fretka vleze tam, kam se kočka nevejde)- krysy, myši, tak také k nahánění králíků .

Fretka vlezla do králičí nory a králíka sama chytla nebo alespoň vypudila ven. Tyto znalosti jsou stále využívány, dnes se tomu říká "fretkování" (ferreting) k vidění je mimo jiné např. v Maďarsku - k vidění jsou fretky v akci na youtube.com .

Dále byly a bohužel stále jsou fretky chovány pro svůj krásný kožich v kožešinovém průmyslu - naše republika se může "pyšnit" tím, že je stále takový chov povolen.

V dnešní době však převažuje využití fretek na mazlíčka, jsou i vyšlechtěny takové formy zbarvení, že už pozbývají základních pudů fretky a obávám se, že kdyby jim myš přeběhla před nosem, jenom by se divily, co to je.. 

Proč se nám fretky tak líbí?

Fretky jsou malé, skladné, čistotné, mají hebké kožíšky , pro pamlsky panáčkují, běhají za námi jako ocásci . Je to takové zvířátko do pohody i nepohody, které stejně jako pes dokáže k člověku i jinému zvířeti velmi přilnout. Freťulky jsou také časově nenáročné, pokud jste dlouho v práci nebo ve škole, přizpůsobí se Vašemu režimu a jakmile dorazíte domů, začíná její den. Pokud na fretku nemáte čas, s hračkami si většinou vystačí sama, nejraději si však hrají s námi nebo s dalšími zvířaty. Pokud se tedy bojíte, aby se freťulka nenudila, pořiďte jí kamaráda :) .

Více fretek, větší radost, ale o to větší starost . 

 

 

- na této rubrice budu v dohledné době pracovat

Na pročtení tématiky doporučuji stránky www.fretkari.cz/o-fretkach/