Informace o nás - aneb, jak se to všechno semlelo

O fretku jsem prvně "zavadila" už na prvním stupni základní školy v České Lípě, kdy ji má starší kamarádka vozila v autobuse v kapse od mikiny.

Fretečku jsem si zamilovala a zatoužila jsem po vlastní.  V roce 2009 , když už jsme bydleli v Turnově,se konečně naskytla vhodná příležitost, tak jsem nelenila a v létě jsem si zajela do Čáslavi pro svou první fretku - freťáka Rikyho 

První den- první fotka :)

Riky se se mnou po půl roce odstěhoval k Příbrami.

Riky byl má první fretka, navíc jsem ho dostala už jako šestitýdenního. Hodně dlouho mě kousal, to se pak naštěstí uklidnilo - už kousal všechny, krom mě ;) , nešlo o kousání, jaké vidím dnes, vždy tekla krev, ale přesto jsem ho milovala. Jediné, co se mi nikdy nepovedlo, bylo naučit ho na záchodek - do rohu chodil krásně, ale jakmile tam byl záchodek, šel do jiného nebo si záchodek "odšoupnul" a došel si za něj. Byl to dlouhý boj, když jsem ho při vykonávání potřeby přenesla na záchodek, došel si tam , vyválel se v tom a příště šel zase jinam, nakonec jsem se spokojila s tím, že tedy bude mít v kleci podestýlku.

Rikymu jsme o rok později ( červen 2010 ) pořídili kamarádku z Teplického zverimexu - NIKDY NEKUPUJTE FRETKU ZE ZVERIMEXU - Kuky -

hodně dlouho se všech a hlavně Rikyho bála, což se projevovalo tak, že jakmile jsem do klece natáhla ruku, že ji vezmu ven, zacouvala do rohu, začala řvát, pušit a nakonec vždy i kousat, musela jsem tedy brát rukavice, abych s ní mohla být vůbec v pravidelném kontaktu.. Uklidnila se až cca po roce a půl, kdy jsem si konečně získala její důvěru, dnes je to velmi společenská fretečka, má ráda společnost lidí, fretek i psů a koček :) . 

 

Riky bohužel začátkem roku 2011 zemřel - podcenila jsem blechy a tenkrát mě ještě nenapadlo, že "snížená aktivita" by krom toho, že byla zima mohla značit i zdravotní problémy - Riky zemřel na chudokrevnost. 

Následně jsem za Rikyho hledala náhradu. Vzhledem k tomu, že bylo "mimo sezónu" - čekala jsem na jaro - 2.3.2011 se jedné známé na Českolipsku narodila freťátka - hned v květnu jsem si jela pro chlapečka s náprsenkou ;) .

 

Cipísek je milý a hravý freťák, po Rikym má i neschopnost chodit na záchod s tím rozdílem, že záchodek mu nevadí, jen si vždycky vybere roh, kam záchodek nejde připevnit - zásadně hned za dvířka voliéry. Má krásnou náprsenku a bílé znaky na chodidlech a na kolenou - kvůli nimž nám bohužel neprošel, v únoru 2013 na výstavě, uchovněním (mohl by tuto "vadu" přenášet ).  

(Update - Cipísek od jara 2015 chodí na záchodek ;) myslím, že se na sebe snažil upozornit, ale zatím mu to zůstalo :) )

 

Protože Kuky byla stále nepříjemná, rozhodla jsem se pořídit si ještě jednu samičku - tentokrát šampaňskou - Lily - pochází od jedné chovatelky z Nepomuku, Lily abych to neměla jednoduché také kousala, naštěstí ne do krve, ale musela jsem jí chvíli vysvětlovat, jak moc může kousnout.. Znala jsem jen její rodiče, ale díky kontaktům na jejich chovatele se mi podařilo dohledat ještě několik generací :) . 

Lily se narodila 18. 5. 2011

Tímto jsem chtěla původně skončit (nebo jsem o tom spíš neuvažovala)- ale v lednu se k mému zraku dostavila prosba, že paní potřebuje dát pryč freťáčka - její příběh mě dohnal k šílenství a fretku jsem slíbila, že si vezmu, aniž bych věděla, co je to zač, jak je starý atd. nakonec jsem spokojená i přesto, že je to panda

je tady sice jasná vrozená hluchota, ale myslím, že povaha tohoto "druhu" to všem vynahradí, navíc to, že je hluchý také každý nepozná - je to rozpoznatelné v porovnání s ostatními fretkami. Je mi jasné, že se na mé stránky dostane někdo, kdo s tím bude mít problém - nejdřív jsem také měla, ale hluché fretky se tak už narodili , jsou tomuto handicapu uzpůsobené , navíc ne všichni s bílými znaky na hlavě jsou hluší (dokonce 2 Pascalovi potomci slyší - blaze a  ještě byl ve vrhu tchořík, ale tam jsem o sluchu nepochybovala :) )- Larry (blaze) - bylo mi doporučeno pár testů , ale žádný mě 100% neutvrdil, ani mi to 100% nevyvrátil - pokud si tedy pořizujete fretku s bílými znaky na hlavě, spíše počítejte s tím, že hluchá bude, lepší je být příjemně překvapen než zklamán..(mezi bílé znaky se počítají i fretky zbarvení DEW !!, dále panda, blaze, "strakoš" - u všech samozřejmě platí, že nemusí být hluší, ale také mohou.. uvádí se 70% pravděpodobnost) . Nyní už lze hluchotu ověřit i klinickou metodou - stojí to cca 1500 Kč, provádí se v Praze i v Brně, dle mého to však stejně nemá význam, i pokud fretka slyší, stejně hluchý gen bude přenášet, je svázán se zbarvením a tím, že budeme křížit těch pár výjimek hluchotu vyštěpit nemusíme..

 

Cipísek a Kuky byli v roce 2012 prvně připuštěni - 1.5.2012 se narodila 4 freťátka - 1 holčička po porodu zemřela - zbyla 3 mimča :

Více o odchovech :  Odchovy 2012

naše miminka ve 4. týdnu :) .

Následující roky jsme měli ještě pár vrhů a několik samiček jsme nechali nakrýt.

 

A tak to vlastně všechno začalo :) 

 

Jak jsem se začala pohybovat více v chovatelské sféře a prohlubovat své vědomosti v oblasti fretek a lasicovitých šelem všeobecně, rozhodla jsem začít chovat cíleně - jen omezený počet vrhů, z důrazem na zdraví a standard. Rozhodla jsem se tedy začít vybírat z jiných chovatelů - z oné menšiny. 

 

Takto jsem přišla ke své lásce - Shellynce . Shellynka byla zamluvená ještě rok před jejím narozením v Budapešti, z domluveného spojení, kde byl podíl tchoří krve. Shellynka bohužel neprošla chovností z jediného důvodu - 7mi zubosti, nicméně moc na výběr mi stejně nedala, v nedožitém roce nečekaně zemřela na akutní zánět střev :( . Pro Shellynku byl na další rok zamluvený chlapeček v Anglii a tak jsem po Shellyině smrti k němu rezervovala i nepříbuznou holčičku - Aryu . 

 

Vtipné na tom je, že Arya neprošla uchovněním ze stejného důvodu jako Shelly - také 7 zubů.. Takže prozatím Arya zůstává na mazlíka a dále se uvidí. 7mi zubost mi čím dál tím víc vrtá hlavou, vím už i o několika dalších tchořích, kteří touto "vadou" trpí a tak mě napadá, kdo a proč vlastně rozhodl, že je to vada? Proč to u zubů vadí a u cecíků ne? Ale to už zase odbíhám od tématu :) . Další vývoj můžete vidět v našich novinkách

 

Pro zájemce

Máte-li zájem o freťátko, které nabízíme, či které by se mohlo narodit, kontaktujte mě nějakou možností ze stránky Kontakt , dále můžete napsat přes Napište nám . Kontaktovat mě můžete i z jiných důvodů - je u nás možné hlídání v době dovolené (ideálně vlastní klec, máme sice provizorní voliéru, ale ta je braná jako poslední možnost :) ) , také si můžete napsat "jen tak" pro radu s Vaším kožíškem.

 

V případě zájmu o fretečku z útulku Vám mohu pomoci při hledání.

Historie 

Podrobnosti najdete v článku na této stránce :) . 

Chovu fretek se věnuji od roku 2009.

Svým kožíškům dávám veškerou potřebnou péči, kvalitní stravu, lásku, téměř 100% svého volného času a vpodstatě i veškeré své úspory ( k čemu by byl nový účes nebo džíny - radost freťáčků z nové hračky nebo dobrůtky je mnohem lepší ;) )