Otázky a odpovědi

Je pro mě fretka vhodné zvíře?

Tuto otázku by si měl každý položit jako první. Nechci tu nikoho od fretek odrazovat, ale přečtěte si pár důležitých informací:

  • Fretka vyžaduje speciální ( ne příliš levné) krmivo založené na masném základě. 
  • Fretka se musí pravidelně očkovat. S tím se počítá, je to povinnost a psinka je pro fretky smrtelná (viz. fretčí útulek v Ml. Boleslavi)
  • Co teprv, když fretka skutečně vážně onemocní? Máte dost prostředků na nákladné operace, léky.. (mohou to být desetitisíce)?
  • Fretka je šelma - ke hře používá zuby, může kousnout do krve. Pokud se jí budete bát, nezískáte si respekt a bude to utrpení pro obě strany.
  • Máte malé děti ? Vemte vpotaz bod "fretka je šelma" a nečekejte nic jiného, fretka není plyšák
  • Máte na fretku dostatek času? Pohrát si s ní, poprat se, zajít na procházku?
  • Máte pro fretku vyhovující podmínky - velkou klec, voliéru nebo má možnost běhat "navolno"?
  • Jste ochotni připustit, že Vy se musíte přizpůsobit fretce, nikoli fretka Vám? (zabezpečení prostor..)
  • Jste schopni zvyknout si na "zápach" fretky? - odebrání pachových žlázek je nezákonné!
  • U samiček říje sama nepřejde, musí se řešit hormonálně nebo kastrací, přecházení říjí fretku velmi vysiluje a budou se opakovat stále dokola. Pokud není samička na chov, měla by jít po první říji na kastraci.

Pokud Vám některý z bodů nevyhovuje, fretku si nepořizujte. Z vypsaných bodů je jistě všem zřejmé, že k fretce potřebujete:

  • Vyhovující podmínky (nevadí rodičům/příteli - hlavně nevadí ani Vám)
  • Dostatek financí (já mám třeba speciální kasičku pro fretky, abych si v případě nouze mohla dovolit i dražší operaci)
  • Dostatek pochopení a trpělivosti
  • Pravidelnou péči (nejen očkování, fretce udržujeme plnou misku, denně čerstvou vodu a hlavně jí v ideálním případě věnujeme veškerý svůj volný čas)
  • Fretka není terarijní zvíře ! Fretka potřebuje být v přímém kontaktu s páníčkem, patřičně se vyřádit, proběhnout, protáhnout a dost často při cestě udělá svinčík (potká květináč, pytel s odpadky..)

Každá fretka je trochu jiná, některá může být svatá ve všech směrech, jiná může smrdět, kousat a kdo ví , co ještě. Pokud dobře vyberete chovatele, nemusíte se bát, fretky jsou bez větších problémů a když se nějaké vyskytnou, chovatel pomůže a poradí, avšak se Vás snažím připravit na to nejhorší, abyste pak neříkali, že Vás nikdo neinformoval.

Kdy, kde a jak si mohu pořídit fretku?

Pro získání fretky existuje více možností:

KDY: - pořízení fretky je sezónní záležitost, miminka se dají sehnat cca od března do listopadu - ovšem miminka narozená dříve jsou údajně "kvalitnější" 

KDE: - tady máte více možností

- chovatelská stanice (jsou to registrovaní chovatelé, vydávají fretky s PP nebo jinými obdobnými průkazy - avšak to také není 100% jistota)

- chovatel  - neregistrovaní z různých důvodů - není to 100% - nikdo je nehlídá ( je dobré si za chovatelem zajet osobně a poptat se dalších chovatelů, zda-li je vhodný - zvláště, pokud jste začátečník)

- útulek - výhodou je, že fretky už ve většině případů mají za sebou období "puberty" , navíc už je plně vyvynutá povaha - víme, jaká fretka bude, avšak nemusíme znát její rodiče, může být nějakým způsobem poznamenána, je pak dobré se do útulku jet podívat a vybrat si z aktuální nabídky.

- jiní odloženci (inzerát typu - prodám fretku - rodinné důvody - vždy si ověřte pravost důvodů, lidé se mohou fretky zbavovat z důvodu alergie, kousání, smradu, ale může to být i nějaká nemoc, kterou nechtějí přiznat, zbavují se nechovných fretek apod.)

 

rozhodně NEDOPORUČUJI:

  •  zverimex ( 90% fretek je naprosto nepřátelských, agresivních - nepřišli do kontaktu s člověkem)
  • množírnu nebo "chovatele", který chová fretky za účelem svého osobního obohacení ( fretky jsou opět nesocializované, koušou, jsou špatně živeny - známe několik konkrétních příkladů - vždy si chovatele před koupí "projeďte" internetem, jestli náhodou to není jeden z těch "špatných" )

JAK : 

Pořízení fretky pořádně hlavně předem promyslete.

Pokud máte možnost, jeďte se na ní nejprve "jen podívat" . Prohlédněte si podmínky chovu - velikosti klecí, hygienické podmínky. 

Dále se zajímejte o genetiku - kdo jsou rodiče, případně kdo jsou prarodiče atd. , zda-li je v genech nějaká nemoc, případně jestli někdo z předchozích generací, sourozenců, předchozích vrhů, .. trpěl na nějakou nemoc nebo měl nějakou "nevšednost" - každé oko jiné - o prst méně/ více .. takovým fretkám se snažte vyhnout,sice může být jinak zdravá, ale chce se Vám to vážně riskovat?

Měli byste se zajímat, čím jsou fretky a freťata krmena, příp. dokrmována, zda-li budou při odběru očkovaná, čipovaná..

Fretky Ostrava - Fretčí útulek