Granule

Granulky volíme dle věku a potřeby konkrétní fretky.

 

Kvalitní granule je v dnešní době velmi obtížné vybrat, mnohé působí dobře a pak zjistíte, že to tak vlastně ani vůbec být nemusí.

 

Granulový průmysl je tvořen za účelem zisku, ne za účelem zdravých a spokojených chlupáčů, ikdyž se tak mnohdy tváří a snaží se vyhovět některým konkrétním potřebám a požadavkům především chovatelů (např. bezobilné krmivo apod.) .. 

 

Nicméně stále nějak pokulhává fakt, že fretka je obligátní masožravec a i "krásných" 70% masa v granulích (většinou mnohem méně) je pro ně naprosto nedostatečných, a když ještě vezmeme v úvahu to, že mnohdy nešetrnou výrobou se ještě spousty živin zničí a to, čím se dohání není nic jiného než chemie a další náhražky.. Rozumný člověk by si měl zvládnout udělat nezaujatý obrázek sám.

 

Pokud potřebujete pomoci někomu otevřít oči, doporučuji knihu Kočky by kupovaly myši - k sehnání např. ZDE

 

I přes tato fakta stále valná většina českých chovatelů fretek (chovatel - myšleno i majitel fretky, který neodchovává mláďata) krmí granulovým krmivem. Hlavními důvody bývá hlavně pohodlnost (granule jen nasypete, maso se musí připravit, každý den podat čerstvé, dodržovat důmyslněji hygienu, správně krmení skladovat,..) , nedostatek času (příprava mi pro 6 zvířat na 4 týdny, zabere tak 2 hodiny času jednou za měsíc) , fretka už je naučená na granule a chovatel nemá tu trpělivost ji přeučit , některým dokonce syrové maso vadí (nevím, ale když si někdo chce pořídit šelmu, asi by měl zvážit, že by i mohla jíst maso ;) ). 

Častou výmluvou také bývá, že BARF je pro výživu fretky nedostatečný, což rozhodně beru za mylnou představu, nedostatečné je jen vzdělání chovatelů o výživě. Nebo snad opravdu věříte, že tchoří matka v přírodě shání pro mláďata vitamíny a minerály v prášku? Zamyslete se trochu ;) . 

 

Nejproblematičtější je BARFování s mláďaty, vysokobřezí a kojící samicí a se seniory, kdy musíme brát v potaz i fyziologickou specifikaci zvířete a krmení jí přizpůsobit. Pokud ale celý život krmíte celou kořistí ve formě především drobných savců, žádné výrazné úpravy jídelníčku nejsou za potřebí. Hlídat si složení jídelníčku musíte především v případě, že si jej skládáte z masa určeného pro lidskou spotřebu, v takovém případě je třeba znát nutriční hodnoty jak jednotlivých druhů masa, tak jednotlivých částí těl a přizpůsobit složení jídelníčku potřebám fretky. Tuto problematiku Vám podrobněji přiblížím v sekci BARF.

 

Pokud by někdo zatoužil po základním vzdělání v gastrointestinálním traktu fretky, publikaci si můžete stáhnout ZDE.

 

Pokud jste stejně odhodláni krmit suchým krmivem, aby nedošlo k vyloženě špatnému výběru, dovoluji se Vás odkázat na stránky BE-BELATRIX.

Stránky shodou okolností patří naší kamarádce, která má holčičku po naší Nicky Shelly´s Ferrets, a která se hlavně poslední dobou usilovně věnuje problematice granulového krmiva pro fretky, vzhledem k tomu, že já granule pomalu opouštím, není nic jednoduššího než Vás přeposlat na její stránky :) .

Za sebe jen vypíšu pár typů s odkazy, které můžete koupit, vysvětlení a další granule si již přečtěte na předchozím odkazu.

 

Z fretčích granulí:

Frettchen4U rEVOLUTION

Z kočičích/kotěcích:

N&D

Applaws Kitten Chicken